Proč právě ušitý pánský oblek na míru ?

  • Je to snadné, každá postava je jiná a pak kdo má bříško, tak rozhodně nemá padnoucí oblek z obchodu. V zakázkové krejčovství TINAKLi řeším každou postavu a odměřuji opravdu každý potřebný rozměr tak, aby oblek na vás padnul a byl šitý přímo na vás. Můj krejčovský metr má mezi centimetry i milimetrové rozměry a odměřuji opravdu na milimetry, tak aby vše sedělo. Takže znovu zopakuji, já neřeším pouze šířku ramen a délku rukávu, ale šiji oblek na vaši postavu, vaši výšku i tloušťku....... proto je možné si nechat ušit i oblek pro kulturistu, který to rozhodně nemá lehké se sehnáním obleku na něj. I kulturisti a sportovci jsou moji klienti a šiji pro ně obleky. 

  • Všichni víme jak vypadá pánský oblek, ale jen málo lidí se dívá na jeho detaily a hlavně rozdíly, takže zde několik postřehů a rad, aneb krejčová radí jak si vybrat pánský oblek, sako, žaket, frak......... Pánský oblek by měl být vyroben ze stejné látky jako jsou kalhoty a společně spolu tvořit ucelený celek, pak jde o dvojdílný oblek. Pokud vkombinujeme do dvoudílného obleku vestu, tak získáváme třídílný oblek. Vedle saka k obleku je možné mít žaket, frak, smoking. 
    pansky oblek styl drawing

    Opravdu na každý oblek a zakázku je vytvořen nový střih ?

  • Ano je to tak. Po odměření veškerých potřebných rozměrů a mír, přejdu k vytváření střihu na krejčovský papír, tedy počítání, kreslení, vystřihování z papíru a pak následně přenesení na látku a střih látky. No prostě pěkná fuška a ruční práce, kdy se nesmíte spléct. Tento styl tvorby obleku má i svůj anglický název, tzv. bespoke tailoring, což vzniklo ze slova bespeak, tedy přeneseně něco jako "vzít zakázku dle zadání"  respektive individuálně šité mužské oblečení. Termín původně přišel z Londýna z anglické ulice Savile Row, což je ulice ve čtvrti Mayfair, známá jako "Golden Mile of tailoring" , kde je spousta zakázkových krejčovství. Krejčovství TINAKLI splňuje veškeré pravidla bespoke tailoring a tedy jen já odměřuji rozměry, já s vámi komunikuji, já dělám střih, následně šiji. Vyrobený střih nelze použít pro nikoho dalšího, je prostě vyroben na vaše rozměry, proto každá zakázka má individuální jedinečný střih. Sami poznáte zakázkovou výrobu přímo na vás, tedy bespoke tailoring, kdy budete mít na zkouškách přišpendlený a nastehovaný oblek, tedy celý ručně předšitý. 

    Bespoke tailoring aneb kompletní ruční výroba pánského saka a obleku je popsána zde v odkazu.
    pansky obleky limce


    Malý náhled do krejčovského atelieru je zde. Vždy jednáte jen se mnou, já odměřuji délky, také já vám budu dělat střih a já vám ušiji celý oblek pro vás. Celá zakázka je 


    Jak douho trvá výroba obleku aneb pracovní postup

  • je to individuální a nelze říci přesně hodiny na ušití obleku. Jeden den budeme odměřovat, vyplňovat tabulky a sedět nad návrhem a stylem obleku, který se vám líbí, tedy i druh klopy, počet rozparků......... Následuje výběr a nákup látky, která se musí rozhodně s vámi odsouhlasit. Současně se volí i podšívka pod oblek, která dodá obleku ten správný detail a vytvoří nepřehlédnutelnou individualitu, ikdyž je na vnitřní straně. Ikdyž podšívka není vidět, tak letmé odhalení zajímavého vzoru často velmi zaujme, třeba když si sako jen rozepnete.

    Několik hodin trávím jen nad výrobou střihu pánského obleku na krejčovský papír, kdy přepočítávám zaměřené rozměry pro střih a přidávám přesahy na šití. Je to takové kreslení na papír, kdy není možné udělat chybu a je potřeba velké soustředění. Střih přenesu na látku a do práce jdou velké krejčovské nůžky. Jednotlivé kousky látky je potřeba ručně pospojovat, sestehovat a přicházíte na první zkoušku, úprava obleku a druhá zkouška, pak volitelně třetí zkouška. To uběhlo už minimálně 6 pracovních dnů. 

    Následuje ruční sešití a pak částečně šití strojem. Větší podíl na výrobě bespoke tailoring má právě ruční šití, proto lze říci, že zakázkové šité obleků je o ručním šití. Někde jsem četla, že na světě není mnoho krejčích, kteří zvládnou ruční práci a ruční šití saka - jsem ráda, že patřím mezi ně a jsem ráda, že ruční výrobu / bespoke tailoring oceníte i vy. Další velkou část času vezme ozdobné obšití klop, taky výroba kapes je vcelku velmi náročná. Kapsy můžete mít  na vnitřní straně v podšívce a nemusí být jen na mobil.

    A pak následuje pro laika překvapivá práce, vyšití knoflíkových dírek..... ano vypadá to jako jenom dirky pro knoflík, ale obšít knoflíkové dírky na takovém saku vezme mezi 5 až 8 hodinami podle počtu dírek na saku, tedy jeden celý pracovní den a na saku skoro nic není vidět, žádná změna, řeklo by se jen obšité dirky. Omyl ! 

    Hotové a sešité sako se musí vyžehlit průmyslovou profesionální žehličkou. Je to velmi důležitá činnost, která neprobíhá na domácí žehličce, ale je potřeba mít speciální vysokotlakou napařovací průmyslovou žehličku. Je to takový parní vyvíječ (kotlík s vařící vodou) s žehličkou dohormady, která vyrovná veškeré záhyby a horká pára narovná jednotlivá vlákna, jako by je opravila po předešlém ohýbání. V porovnání s vaší běžnou domácí napařovací žehličkou je ta moje průmyslová asi 12x silnější. I v tomto kroku jsou vaše šaty v profesionální péči. Následuje poslední schůzka a vlastní předání zakázky a to uběhne doba 4 až 6 týdnů. 


    Jaké látky použít na oblek ?

  • Látky používané na oblek mohou být z jemné česané vlny také se používá hedvábí, mohér či kašmír, obvykle jako příměs vlněné látky. Kvalitní vlněný materiál bývá označen slovem Super a číslem (např. Super 100'S nebo Super 120'S). Čím vyšší je toto číslo, tím jemnější a kvalitnější látka. Myslíte si, že kvalitní látky jsou tady od nepaměti ? Tak to jste na omylu, v roce 1998 byla poprvé vyrobena látka Super 100's, v roce 2000 byla překonána látkou Super 200's a v roce 2005 svět poprvé uviděl tu nejjemnější látku 250's (tomu i odpovídá cena látky za metr). Levné obleky se vyrábějí z umělých vláken nebo směsi vlny a umělého vlákna, nejčastěji polyesteru. Vycházkové obleky bývají obvykle v chladných měsících z hrubší vlny (např. flanel nebo tvíd) nebo z bavlněného manšestru, v teplých měsících pak z lehčí bavlny nebo lnu.


    Správná délka rukávů obleku

  • Jaká má být správná délka obleku a košile ? Tento poměr se v Evropě většinou ustálil na viditelné délce košile z rukávu saka. Rukáv košile by měl o kousek, tedy přibližně 1cm až 2 cm přesahovat rukáv saka, toto je současná etiketa. Jestliže chcete košili s manžetovými knoflíčky, měla by délka rukávu saka umožnit, aby knoflíčky byly aspoň malinko viditelné, vždyť proto jste si je na košili vzali.


    Barevnost obleku aneb být konzervativní se vyplatí

  • Barevnost obleku a saka. Pokud se jedná o formální, společenský oblek tak je tmavě modrá, šedá, olivově zelená. Do módy přichází i černá barva, která ale dříve byla vyhrazena jen pro fraky a smokingy. Takže na plesy, promoce, divadla, koncerty....volte spíše tmavší barvu. Pokud chcete světlejší barvu, tak zvykem je nosení světlého obleku do práce, kanceláře nebo na obchodní schůzky, ale na společenské akce se nehodí (pokud chce být extravagantní a je to váš styl, tak klidně i světlá barva, vždy je to vaše volba jak se vy cítíte).  Neformální oblek neboli vycházkový můžete mít s rozepnutou košilí.  


    Když jedna řada knoflíků nestačí aneb kolik vlastně knoflíků ?

  • Víceřadé zapínání obleku, tedy Dvouřadová saka se během nošení nerozepínají a v současnosti jsou méně častá. Naproti tomu Jednořadová saka se rozepínají v sedě a také v uvolněné společnosti. Takže se zaměříme na běžná saka jednořadových obleků, které mají tradičně tři knoflíky, ale v současnosti jsou moderní i dva knoflíky (střih přejatý od sportovních sak). Není to zcela přesné pravidlo a občas se setkáme i s jedním nebo naopak čtyřmi knoflíky v jedné řadě, hlavně podle střihu límců. Pánové a víte o tom, že spodní knoflík saka se nezapíná ? U saka se třemi knoflíky se zapínají první dva knoflíky od shora u klasických sak, u sak se zvlněnými klopami (tzv 3-roll-2) pouze prostřední. A k tomu přidáme etiketu stolování a pánové, ruku na srdce, kdo z vás si je jistý......... Jak je to s knoflíky u fraku ? Frak může mít různé množství knoflíků (8, 6, 4, 2 i žádný). A jak je to s rukávy na saku? Počet knoflíků na rukávu saka obleku bývá nejčastěji čtyři, méně často tři a jsou vždy zapnuté, respektive přišité. U luxusnějších nebo ručně šitých obleků bývají i tyto knoflíky rozepínací, tedy s dirkou na knoflík a ta zase může být obšitá.


    Jaký oblek vám můžu na míru ušít ?

  • Jsem zakázkové krejčovství a tedy ušiji vše co si jen zvolíte. Nemám omezení v zakázce. Přineste si obrázek a já vám podle něj oblek ušiji. Pokud se chcete podívat na některé realizace, navštivte foto galerii pánských obleků zde.

 

  • Žaket

    Žaket je formální denní oblek. Dnes se nosí jen výjimečně, např. na velké, zejména šlechtické svatby nebo na dostihy Royal Ascot v Anglii. Je to denní obdoba fraku. Sestává z černého nebo antracitového kabátu, který má vepředu šikmo ustřižené šosy, zapínání na jeden knoflík a špičaté klopy. K žaketu se nosí buď klasická kravata (tradičně šedá nebo černá, v současnosti i barevná) s ohrnutým límcem košile nebo formální askot (zvláštním způsobem uvázaný šátek) s tzv. frakovým límečkem. Místo kravaty nebo askotu je možný i vzorovaný motýlek Alternativní variantou, rozšířenou pouze v Británii je žaketový oblek („morning suit“), u nějž má kabát, kalhoty a vesta stejnou středně šedou barvu. Ten je méně formální než žaket.


  • Smoking

    je nazýván jen v Evropě. V Americe je to Tuxedo, v staré dobré Anglii, kde je koncentrace gentlemanů největší, je to Dinner Jacket. Tak kam tento specifický oblek zařadit ? Smoking je formální večerní oblek. Bývá černý, občas v barvě půlnoční modři. Má lesklé (hedvábné) klopy, tradičně buď schodovité, špičaté nebo šálové (západní střih), nebo je bez klop (východní střih). Pánové víte, že ke smokingu patří výhradně černý motýlek (každý gentleman z anglie to přeci ví, vždyť z angličtiny pochází označení „black tie“ pro společenské události vyžadující smoking). K obleku si neberte barevné ponožky, nehodí se to a volte vždy černé. V porovnání se společenským oblekem je o stupeň slavnostnější a formálnější. Pánové a víte to, že by se neměl by se oblékat před šestou hodinou večerní, vždyť je určený na speciální noční příležitosti.



  • Frak 

    Frak je černý formální večerní oblek. Jen tak mimochodem, jak vzniknul vlastní název pro frak ? Název se vyvinul z frakového kabátce („frock coat“) a odtud přeneseně pochází také jeho název v němčině a češtině.Frak má kabát se šosy, který se nezapíná, a lesklé špičaté klopy. Narozdíl od smokingu, motýlek je vždy bílý (odtud anglický název pro dress code je „white tie“). Volnost a počet knoflíků je u fraku větší jak u Smokingu. Frak může mít různé množství knoflíků (8, 6, 4, 2 i žádný). Vesta použitá pod frak musí být kratší než je samotný frak, tak aby z fraku nevykukovala. Častá chyba je když je vesta delší než frak, kabát a sahá tak níže - tak takto ne.


  • Blejzr 

    Blejzr je sako v námořnické modré barvě, obvykle s kovovými knoflíky, nejčastěji nošené s šedými kalhotami.



  • Stresemann

    Stresemann je další alternativou nošení krátkého černého saka namísto dlouhého žaketového kabátu. Původně se tomuto oblečení říkalo v v Německu Stresemann podle kancléře, který ho nosil. Tato méně formální kombinace byla běžná v první polovině 20. stol., nejpozději v průběhu první půle 80. let však prakticky vymizela. A víte, že Stresemann oblek nosí např. známá postava pořadů pro děti pan Tau.



  • Vesta pod oblek

    Je nedílnou součástí třídílného obleku a ností se přes kravatu. Vesta je jednou z nemnoha oděvních součástí, u níž se přesně ví, kdy se objevila. Tak jako většina módy neformálního stylu vznikala v anglii, tak i vestu zavedl anglický král Karel II. v období restaurace britské monarchie, kdy vestu prohlásil za součást správného oblečení. Během 17. století se stala běžným kouskem pánského oděvu. V té době byly v módě bohatě zdobené barevné vesty. Ke konci 19. století se pak stala nedílnou součástí nově vznikajícího klasického obleku. Zhruba od 50. let minulého století přestala být u obleku nezbytně vyžadována. Dnes je vesta velmi moderní a může být v elegantním provedení, jako je třeba brokátový vzor pro vestu, který svým detailním vzorem překvapí nejednoho přihlížejícího. Současná vesta se nosí i samostatně bez oblekového saka a nosí se i mimo společenské události a je možné říci, že se těší její stále větší oblibě.


  • Knoflíky k saku a obleku, můžou být drahý špás

  • Oproti běžným knoflíkům je možné použít i rohovinové, které nejsou vůbec dokonalé, protože jejich struktura je na každém zcela jiná a tak žádný knoflík není stejný. Používá se na luxusní oděvy a vybírají se barvy z několika více knoflíků, tak aby ladily svou barevnou kombinací, tedy vyberou se tmavší knoflíky, nebo naopak velmi barevné extravagantní. Co to je rohovina ? Oproti plastům, je rohovina zcela přírodní materiál pocházející z rohu býka nebo z amerického bizona. Základním stavebním prvkem je keratin-kalcium, které zabezpečuje pevnost knoflíku. A teď pozor, cena rohovinového knoflíku je 200 až 1000 krát vyšší než cena obyčejného plastového knoflíku nebo knoflíku z umělé rohoviny jako je galalit. Výsledný dojem použití takových přírodních knoflíků sice stojí za to a váš oblek ušitý na míru si takový detail určitě zaslouží, ale je zde ekonomika takového počinu a pak otázka zda tento přírodní materiál stojí za to použít.



  • Doplňky k obleku a saku 

  • Z doplňků k obleku jmenujme například velmi módní extravagantní barevné ponožky, které by měly ladit s ostatními doplňky. Na krku může být jak kravata, tak na výjmečné příležitosti se používá motýlek. Pro neformální akce je uvázán šátek nebo kravatová šála. Do klopy se dává kapesníček, který je převážně nefunkční a je šitý jen vizuelně jako doplněk k obleku.


    Kdy sundat sako ?

  • Je to složité a dodržet etiketu v Evropě je rozdílné jak etiketa napříkald v Japonsku, prostě je potřeba se neco o jiných krajích dovědět. Jiný kraj, jiný mrav. Tak jedna zásada z českých zemí. Než si sako sundáte ve společnosti dam, nezapomeňte se decentně dovolit přítomných dam. Pokud znají etiektu také, tak se vyhnete zbytečnému faux pas. Pánové, je to přeci jasné. Máte-li košili zastrčenou do kalhot, vždy byste na sobě měli mít i sako. 

  • Z hlediska životnosti saka je potřeba se o něj starat a neleštit s ním lokty o stůl v kanceláři, ale mělo by se na vás dívat jak pracujete z věšáku. Stejně tak si sako nebereme do auta a nesedíme na něm, polámou se vlákna a jeho tvar se již nespaví, proto v autě využijte malých věšáčků a pověste si sako. Pokud už sako věsíte, tak jeli to možné na velké ramínka - látka se tak nevytlačí. 

 

 

 

 151212

 

 

 

 

Můžete se vrátit na www.tinakli.cz

nebo navštivít i můj facebook, kde jsou aktuální projekty a reference ze svatebních šatů a pánských obleků 

 

Teším se na vás,

Martina

Přejít nahoru

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok