Příběh značky TINAKLI a krejčové co je za ní, aneb Martina Klimešová


TINAKLI to je příběh splněného snu jedné malé holky, která se stala profesionálkou v oboru. Jsem již 24 let v krejčovském oboru a to opravdová profesionální vystudovaná pánská a dámská krejčová, ale o tom píši v sekco O mně
.....to je nespočet nasbíraných zkušeností, sta tisíce hodin strávených u šicího stroje a střihacího pultu, profesionální návrhářské oko, cit pro detail a samozřejmě profesionální vybavení, včetně několika průmyslových šicích strojů, overlocků, strojů na šití kůže....takže ten příběh, bylo nebylo, spíše bylo... 


1840 Tady to začalo s noblesními svatebními šaty

Ano roku 1840, kdy se anglická královna Viktorie provdala za Alberta ze Saxe, měla na sobě zářivě bílé šaty s 5,5m dlouhou vlečkou. Jelikož se i ostatní nevěsty chtěly cítit jako královna, započala tímto tradice, která stanovila základní barvu svatebních šatů - tedy bílé s vlečkou. A začalo to, co nyní probíhá na sociálních sítích a je fonoménem dneška, tedy kopírování svých vzorů, napodobování svých mediálních vzorů. Přesto kreativní návrhář a krejčová dokáží vyrobit individuální a jedinečné zakázkové šaty, které nikdo jiný nemá....No a pak to vše čekalo jen na mne.....no né tak docela, nejdříve jsem musela do školy a ne jen do jedné krečovské školy.

1900 a rodinná krejčovská tradice

S trochou nadsázky navazuji na rodinnou tradici z první republiky.... hahaha dalo by se to tak nazvat - rodinná tradice od roku 1900 za Rakousko-Uherska - ale je to vtipně přehnané. V roce 1900 se narodila má prateta Anna Marie Knotková později Čondlová (1900 -2002), žila na Žížkové č.p.1698 . Měla krásný život, klid a pohodu ikdyž zažila obě světové války, prožila lásku až za hrob a nikdy nic si neodpírala a nejspíš to byl ten nejlepší elixír života. První manželství s Antonínem Knotkem netrvalo dlouho, kdy jí zemřel velmi brzo. Přes šedesát let prožila ve Vršovicích. Po smrti své sestry se přestěhovala do jejího domu v Hostivaři. Anna Knotková byla švagrovou malíře Josefa Ullmanna (1870-1922). Bratr mojí tety Anny zemřel při bombardování Prahy americkým letectvem 1945, kdy dopadla bomba na Vinohrady. Ani teta Anna ani její sestra neměly děti, takže přímý potomci nejsou.

Po roce 1918 se mění práva žen a ty chtějí uspět v mnoha oborech a tak například se stávají i pilotkami. Anna Knotková ctí převážně ženské řemeslo a po měšťance se vyučila dámskou krejčovou a byla to velmi šikovná krejčová. Žeprý od své mistrové prý odkoukala krejčovské umění a pak si drze otevřela svůj vlastní módní salón. Mezi její zákaznice patřila tehdejší pražská smetánka hlavně z hereckých, pěveckých a divadelních kruhů, tedy ikonické ženy a muži první republiky, na které se chodili dívat tisíce lidí. Je zajímavostí, že šaty pro film a operu nebyly filmové kostýmy, ale jejich vlastní civilní šaty, tedy až na historické kostýmy. Takže co si herci vydělali ve filmu zpěváci v opeře, zpětně investovali do svých šatů, aby na stříbrném plátně nebo na jevišti vypadali neodolatelně a půvabně prvorepublikově. Cena šatů bývala často stejná jak za měsíční honorář. Takže vedle módních a krejčovských salónů Hany Podolské, Oldřiha Rosenbauma (po nástupu Hitlera musel emigorvat a v New Yorku měl salon Oldrich Royce a šil pro prezidenty USA), Hedviky Vlkové, modelový dům Roubíček.... byl i krejčovský salón Anny Knotkové.

Prateta Anna oblékala třeba slavnou herečku a operní zpěvačku Národního divadla, kterou byla Naďa Kejřová (1899-1983) - rodné jméno je Anna Kejřová, manželka operního pěvce Josefa Otakara Masáka (který byl původně vlastně lékař, úředník a amaterským zpěvákem a až vystoupení ve vídeňské Volksoper, kde zaujal publikum jako Don José v Bizetově Carmen otočilo jeho karieru na profesionálního operního pěvce a od roku 1926 už byl v Národním divadle). Masák s Kejřovou tvořili skvělou pěvěckou i rodinnou dvojici první republiky a často se s nimi Anna Knotková stýkala. Anna Knotková šila šaty taky pro manželku operního pěvce Zdeňka Otavu (1902-1980), kterou byla slavná zpěvačka první republiky Marie Zajíčková. Anna Knotková (pod tímto jménem byla známou krejčovou, druhé manželství - Čondlová- začalo až v jejich 65 letech) prožila dvě manželství a nejraději vzpomínala na prvního muže, s nímž prý měla pohádkový život. Po válce pracovala například u Havla v Lucerně U černého koně už jako Anna Čondlová i se svým druhým manželem a už nikdy krejčovský salón neobnovila. 

A tak moje prateta byla krejčovou pro vrchní honoraci a pražskou smetánku první republiky a díky jejím aktivitám, mamčinýmu šicímu stroji, jsem se dostala k šití také já a vznikla značka TINAKLI. Prateta Anna Knotková, tedy už Čondlová, zemřela ve 102 letech a byla do posledního dne velmi vitální a hlava ji stále fungovala jako mladici, takže jsem měla šanci ji poznat a povyprávět si s ní o jejich úspěších jako krejčová a švadlena. I tato historie formovala mé profesní zaměření a jako jediná ze vzdálené rodiny pokračuji v tradici krejčové se svým zakázkovým krejčovstvím TINAKLI.


1996 Studium dam krejčové Martiny Klimešové

Jak mi stále připomínala maminka, navrhovat šaty pro panenky jsem začala od 6-ti let a lepila jsem si je dohromady, protože mne maminka nepustila za šicí stroj. Od doby kdy jsem na maminčině šicím stroji šila už ve svých 10-ti letech, po ovlivnění vyprávěním od mé tety Anny Knotkové Čondlové o první republice, jsem byla rozhodnuta být profesionální krejčovou a proto je potřeba jít do krejčovské školy a ne jen do jedné.... Začal můj nezvyklý školní maraton, kdy jsem se nespokojila jen s jednou specializací a šla jsem hned na další školu a specializaci a od tud na další. V roce 1996 se mi splnil sen a já jsem nastoupila na SOU obor Dámská krejčová.

1998 Studium pánů krejčové Martiny Klimešové

Po dokončení oboru Dámská krejčová jsem na SOU zůstala a navázala na obor Pánská krejčová, chtěla jsem zvládnout veškeré možnosti, které SOU nabízela a potřebovala jsem zkušenosti a odborné vedení od učitelů, abych se později stala profesionálem v oboru 

1999 Studium módy krejčové Martiny Klimešové

a dále po dokončení i tohoto oboru, jsem nastoupila ještě jednou na SOU na krásný obor Modistka - kloboučnice a zároveň ve stejném roce jsem, nastoupila na pětileté dálkové studium SPŠO (Střední Průmyslová Škola Oděvní). Pořád jsem měla pocit, že je stále něco co se můžu naučit a zvládnout a to jsem ještě necítila tu omamnou vůni kůže.

1999 První zaměstnání a dotek s kůží

Po nastřádání všech výučných a jiných profesních listů, jsem sama uznala, že už stačí a vyrazila „do Světa na zkušenou"…..došla jsem do ulice Milady Horákové v rodném pražském městě a tam nastoupila do svého prvního zaměstnání, kde jsem se naučila to co v žádném absolvovaném oboru a pracovala s kůží. Ve škole vám vše vysvětlí, ale tu praxi a zkušenosti záskáváte jen léty dřiny za šicím strojem a zkušenosti s vlastnostmi materiálů jen vlastním osaháním. Škola může být ta nejlepší, ale tu vlastní zkušenost po škole stále nemáte, to chce hodiny, tisíce hodin vlastně stovky tisíc hodin praxe, aby výsledný ušitý model byl opravdu profesionální....

2000 Krejčí pro celebrity, taneční zkušenosti a Show business

Po té jsem nastoupila do firmy, kde jsem získala další nové a cenné zkušenosti a hlavně zjistila, že když se chce, tak jde vše….. Zde jsem šila kostýmy do divadel a reklam, šaty pro naše popové zpěvačky a zpěváky, mediálně známé osobnosti, kostýmy pro striptéry a striptérky, kostýmy pro tranvesty show, taneční šaty – latinsko-americké a standardní tance, krasobruslařské oblečení, svatební šaty, obleky, fraky, mažoretky Zbraslav, kostýmy na hrad Kost, oblečení pro klenotnictví KOTTNER a mnoho dalšího………co mne posouvalo v před.

2003 Rok úspěchů pro Stardance a svatební šaty roku 

Stardance - když hvězdy tančí a já jim šiji šaty, přesněji fraky. Velmi nádherné zkušenosti, kdy se cenila jak rychlost, tak i improvizační možnosti. Děkuji všem spolupracovníkům za takovou pozitivní příležitost realizace, kdy se opravdu dělá od nevidim do nevidim.

Když jsem cítila, že už se více snad ani nemůžu naučit……….a jako že stále jsem mohla, že? :-), rozhodla jsem se, že si splním svůj sen a otevřu si vlastní Zakázkové krejčovství TINAKLI. Toto se mi opravdu podařilo. Tam jsem získala další zkušenosti, především v případě, kdy jsem se zúčastnila soutěže  o „Svatební šaty roku 2003“. Tak začala profesní specializace na svatební šaty a že jich od té doby přes můj atelier TINAKLI prošlo..... Stále cítím, že svatební šaty se dají šít i způsobem, který zvýrazní tak důležitý a jedinečný den ve vašem životě. Každá zakázka je pro mne výzvou, do které dávám vždy něco svého osobního a úspěch jen potvrzuje, že věnovaný čas a úsilí je správným směrem. Šití je něco co mne naplňuje a čemu jsem propadla od dětství. Možná tam je ta kreativita, realizace nápadů, činit lidi šťastnými......nevím, ale je to mé poslání tady - návrhy a realizace svatebních šatů.

2017  Svatební šaty, významných událostí a zakázky prominentů

Píle a pracovitost je jen část, která tvoří úspěch krejčové. Vlastní zajímavé zakázky a možnost tvořit pak dělají z krejčovského salonu značku, proto tento rok beru zakáky významných a mediálně známých lidí. Následuje šití svatebních šatů a šatů družiček pro významné osobnosti, nejlepší hokejisty reprezentace České republiky, prominenty politické scény až po svatbu premiera České republiky......Prostě realizace sebe sama a řemeslo je stále mým koníčkem, tak doufám, že mi toto přesvědčení ještě dlouho vydží a tyto prominentní reference vás neodradí, naopak motivují a poptáte si u mne šaty, oblek nebo celou svatbu. 

2020 tedy současnost a profesionalita

dnes jsem se vyprofilovala a zaměřila převážně na návrh a šití svatebních šatů a společenských šatů, jak typických střihů, tak i dle vašich nejodvážnějších představ například i Steampunk, kdy návrhy provádím zcela sama. Doplnila jsem krejčovský atelier o profesionální vybavení a profesionální průmyslovou šicí techniku nákupem několika šicích strojů, přesto vše zůstává plně pod kontrolou mých rukou a stylem výroby bespoke tailoring. Nerealizuji stereotypní opakující se zakázky více kusů výrobků, jen z důvodu, že seriová výroba mne nenaplňuje, protože ztrácí kreativitu, není tam návrhová činnost.

S každou zakázkou získávám nové zkušenosti, nové výzvy a převádím vaše představy do reality, tedy zhmotňuji vaše myšlenky. Čím více nápadů od vás dostanu na netypickou realizaci, tím více mne činíte šťasnější. Děkuji vám za přízeň a děkuji za stálé zákazníky, kteří se opakovaně vrací do mého krejčovského atelieru TINAKLI.

Atelier Tinakli a Martina Klimešová v akci

 

Můžete se vrátit na www.tinakli.cz

nebo navštivít i můj facebook, kde jsou aktuální projekty a reference ze svatebních šatů a pánských obleků 

 

Teším se na vás,

Martina

Přejít nahoru

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok