• Bespoke tailoring aneb kompletní ruční výroba pánského saka a obleku.


  • Nesmím diskriminovat nás, ženy. Bespoke tailoring je výroba jak pro pánské tak i dámské oblečení, ikdyž dnes se převážně používá pro výrobu pánských obleků stylem bespoke tailoring.

  • Vlastní slovní spojení Bespoke Tailoring je významově něco jako "příjmout objednávku na něco". Pro krejčovské řemeslo to znamená, že je to vysoce individuální práce, žádná masová výroba, nemusí být drahá, cenu určuje spíše použitý materiál. Jde o styl od první do poslední práce je vše s vysokou pečlivostí a individualitou, tedy změřit - navrhnout - vyrobit. Na druhé straně je pak nákup přímo v obchodě masovou konfekci bez úprav nebo výroba z předchystaných dílů. Pro Bespoke tailoring neexistuje předstřižené a předchystané části oděvů, které se pak jen spojí, vše je výráběno přímo pro vás.

  • Existují další styly šití obleků na míru, made-to-measure/MTM, tailor-made nebo custom-made, popř. semi-bespoke, ale tyto styly nevyužívám, protože opravdu šiji vždy já a jen pro vás, na vaše tělo. Jen pohled na vaši postavu mi sdělí několik údajů, které měřením nikdy nezískáte. Příkladem může být tvar ramen, jestli jsou spadlá, nebo rovná, tvar páteře, zda je prohnutý, rovný....podle vaší postavy taky upravuji střihy, které vytvářím jen na vaši postavu - jen velmi málo lidí má opravdu konfekční postavu.    


    Víme kdo je zakladatel bespoke tailoring ?


  • Výrobu saka typickým stylem Bespoke tailoring, pochází z Londýna z ulice Savile Row a sousední ulice Mayfair v Central Londýně. Vlastně jednoduše řečeno, je to jen zajímavý název na výrobu obleku jednou krejčovou od začátku až do konce. Historicky vše začalo v roce 1846, kdy krejčí Henry Poole se přesunul na ulici Savile Row. Henry Poole je označovaný jako "Zakladatel Savile Row". Uvádí se, že původně působil na Old Burlington Street. Henry otevřel své první krejčovství na Brunswick Square, v roce 1806, které se původně specializovalo na vojenské oblečení, se zvláštními zásluhami v době bitvy u Waterloo. Následně své krejčovství přesunul na Savile Row v roce 1846, přesněji to bylo na čísle No. 32 Savile Row. Nyní je tuším na čísle 15.

  • V roce 1849  Henry Huntsman zakládá svou živnost jako H. Huntsman & Sons a přesouvá se do domu No. 11 Savile Row až do konce první světové války 1919. Během první světové valce byl Huntsman's vojenským krejčím a vyráběl uniformy pro britské důstojníky během tohoto konfliktu. 

  • Tvrdý a přísný krejčovský styl pro obleky aristokracii byl změkčen na začátku 20. století Frederickem Scholte, když vyvinul English drape pro vévodu Duke Windsora. Scholteův styl „měkkého oblečení“ byl vyvinut jako podle „londýnského střihu“, stylu krejčovství Andersona & Shepparda, konkrétně střih realizoval Per Anderson, chráněnec Sholte. „Londýnský střih“ se vyznačuje malou dírou pro ruku s velkorysým horním rukávem, který umožňuje, aby oblek zůstal blízko krku a zároveň uvolňuje pohyb paže s pohodlím.

  • Termín "bespoke" je chápán jako originální ze Savile Row, kdy oblečení bylo přeneseně nazýváno, jako vyrobeno pro  "be spoken for" individuální zákazníky. Znamená to, že si nevybíráte z konfekčních modelů a ty se jen upravují pro vás, ale je celá zakázka je vedena jednou krejčovou a je vše vyrobeno přímo na vás, konkrétně na vaše rozměry, tedy po odměření není šití zadáno nikomu jinému. 

  • Britský úřad pro reklamní standardy rozhodl, že je spravedlivou praxí používat termín „na zakázku“ pro výrobky, které plně nezahrnují tradiční konstrukční metody. ( Cockroft, Lucy (2008-06-19). "Savile Row tailors lose fight to preserve the term bespoke". The Telegraph. Retrieved 2008-10-10.) Savile Row Bespoke Association, obchodní skupina tradičních krejčích, s tímto termínem nesouhlasí. Já jako řemeslník s maximálním podílem ruční práce zastávám názor, že Bespoke tailoring může nést jen opravdu ručně individuálně vyrobené oblečení. 


    Savile Row, ulice, která dala reputaci krejčovskému řemeslu a the Beatles


  • Ulice Savile Row je velmi známá krejčovstvími pro Royalty a Aristocracy, tedy téměř většina z královské aristokracie si nechávala šít v krejčovstvích na Savile Row a taky jsem jezdila aristokracie z Dánska, Japonska, Egyptu, Persie....bylo to velmi zvučné jméno a prestiž mít krejčovství na této ulici. Dnes je to prestiž mít krejčovský salon zde a cena kterou tato lokace v Londýně má je vykoupena právě aristokratickou historií a oblibou aristokracie v krejčovských salonech zde. Věřte, že s více jak 24 letou zkušeností, stejně dobře vám ušiji bespoke tailoring oblek v Praze a za zlomek ceny z Londýna převážně z moderních italských materiálů. 

  • Zajímavostí ulice Savile Row je i její dům číslo 3, kde The Beatles měli live koncert na střeše domu "rooftop concert" 1969, protože vlastnili od roku 1968 jejich nahrávací společnost Apple Corp. která byla v basement (něco jako sklep, ale je to podúrovňové přízemí, které se běžně využívá v Londýně). Jejich studio bylo opravdu hrozně dizajnované, přesto the Beatles zde nahráli svou Let it be. Studio zrekonstruovali a přesto 1975 jej zavřeli. Koncert je nahrán do dokumentu Let it be a byl zrušen policií, což je ve filmu vidět. John Lenon na konci říká policii - Doufám, že jsme zkoušku/konkurz složili.....

    Historie ulice Savile Row v 17. století a jak ji krejčí dali tvář

  • Zatímco první krejčí se přestěhovali do ulice Savile Row v roce 1806, počátky její krejčovské historie lze vysledovat až na začátek 17. století. Příběh začíná krejčím jménem Robert Baker, původem ze Staplegrove v Somersetu, který koupil půdu na severozápad od Charing Cross, když vydělal peníze prodejem pozemků na Piccadills, ve tvaru velkého širokého límce. Robert Baker a jeho manželka Elizabeth zahájili práci z „ubohého malého obchodu ve ye Strand“, který zahájil obchod, který rozdělil jejich obchod u bohatých, mezi nimiž byla Lady Cope. Protože potřeboval udržovat styky s vyššími vrstvy, Lady Cope pomohla posunout krejčovství dál a zmínila se ve svých vrstvách a otevřela se nákupní pasáž a nová burza King James 1 vedl od roku 1609 a obchody jen prosperovali. Až roku 1613 náš "ubohý krejčí pro hraběnku Lady Cope" tedy Robert Baker zbohatnul natolik, že si koupil půdu za tehdejších 50 liber. Byla to otevřená půda, kde si postavil pohodlný dům. 

    Brzy nové sídlo Roberta Bakera, kde měl i obchod pro Piccadilly (speciální šály) získalo přezdívku „Piccadilly Hall“ a spolu s dalšími nemovitostmi, které si sám vyvinul na této volné půdě, získala nejbližší silnice také jméno „Piccadilly“, které se stalo základem moderní současné Piccadilly. A teď vysvětlení proč Piccadily - původně šil límce, takové bílé krajkové límce okolo krku pro šlechtu, těm se říkalo Piccadilly a z toho vznikl název domu a pak celé ulice a čtvrti - Původně se Piccadilly jmenovala Portugal Street až do 1673, kdy část Swallow Street se začala nazývat Piccadilly. V tomto období byla tato část plus severní část (Mayfair) krejčovskou velmocí. Se svým dalším vývojem nemovitostí koupil Robert Baker v blízkosti 22 hektarů půdy, na které v dnešních podmínkách zahrnuje Golden Square - Zlaté náměstí, kde sídlilo mnoho obchodníků s textilem, a několik ulic v Soho, kde jsou tradičně založeny subdodavatelské krejčí.

    Pozemek, kde se Savile Row nakonec vyvinula, se původně jmenoval Ten Acre Close a byl vytvořen prodejem tří sousedních pozemků 29. června 1622, poté všeho koupil v St. Martin's in the Fields, William Maddox, občanovi a obchodníko
    vi
    krejčímu z Londýna, který to koupil od Richard Wilson z King's Lynn, gentleman. Ten Acre Close (Deset akrů blízko) bylo součástí 35 akrů zakoupených společností Williama Maddoxe za 1 450 GBP (skoro zdarma, protože nynější měně je to téměř okolo 10 mil Kč, pouze tolik peněz za to zaplatil) byla to nerozvinutá půda, která nyní pokrývá východní Mayfair. Tento majetek byl předán Maddoxovým dědicům po mnoho generací, dokud nebyl v roce 1764 předán reverendovi George Pollenovi. V důsledku toho byl založen a dosud existuje Pollen Estate, který je od srpna 2014 částečně vlastněn norským ropným fondem.

    Krejčovství je spojováno s oblastí Savile Row od 19. století, kdy Beau Brummell, který ztělesňoval dobře oblečeného muže a velmi dobře se oblíkal, dalo by se říci byl ikonou módy. Tak ten Beau Brummell sponzoroval krejčí shromážděné na burlingtonském panství, zejména kolem ulice Cork Street, na které byl John Levick v roce 1790 v čísle 9 mezi prvními.

  • Při zakládání ulice Savile Row byly pozemky známy jako Deset akrů vlastnících krejčí, William Maddox. Vývoj ulice byl dán rozvojem městské části Burlington Estate a její jméno Savile je vlastně odvozené od jména Lady Dorothy Savile, což byla žena Richarda Boyle, tedy 3rd Earl of Burlington, což byl anglicko-irský architekt, známý jako "Architek Earl", pocházející z aristokratické rodiny. 

  • Původní název ulice pochází z doby, kdy se budovala, tedy mezi lety 1731 a 1735 jako část rozvoje Burlington Estate. První krejčí v této ulici začali provozovad svoje řemeslo v pozdním 18. století. Nejdříve to začalo na Cork Street, okolo 1790, potom 1803 na samotné Savile Row.
  • V roce 1944 byla Savile Row bombardována a několik domů zbouráno, paradoxem je, že se bomba trefila například na budovu Metropolitní policie, takže krejčovství zůstávala stát. V 50. letech na ulici Savile Row bydlelo několik vládních ministrů, kteří chodili okolo krejčovstvích, tedy přinášeli stále práci a tolik potřebné kontakty.

  • Více o Savile Row se dozvíte zde na Wikipedii.


    70. letech se Savile Row modernizuje a Giorgio Armani kritizuje krejčí

  • Tak jak vše je potřeba jednou modernizovat, tak v roce 1969 začala modernizace ulice. Tedy žádné kopání do chodníku a nový asfalt, ale krejčovstvích na Savile Row začalo měnit dizajnéry a návrháře a tak se zde objevila nová jména, která pozvedla známost místních krejčovství. Díky tomu se věhlas Savile Row a Bespoke tailoring dostal do podvědomí širší veřejnosti například i časopisem Vogue a tak móda pro aristokracii byla více přístupná pro běžné lidi.

  • Krejčí a návrhář Tommy Nutter a jeho kamarád Edward Sexton, kteří společně pracovali u Donaldson, Williamson & Ward, pomohli na Valentýna 1969 znovu povznést slávu Savile Row. Finančně na pozadí byly peníze z muziky, jako například od Peter Brown, který dělal manažera pro the Beatles a od toho je i nahrávací studio pro the Beatles v suterénu na Savile Row. A už to začalo a kamarádi z koncertních šňůr se začali hrnout. Šilo se pro the Beatles, Mick Jagger, Elton John nebo například baron Andrew Lloyd Weber, tedy skladatel pro West End a Broadway. Pokud jde o the Beatles, tak všichni jistě znáte album Abbey Road, kde jou členové the Beatles na přechodu pro chodce, právě v oblecích od Nuttera. Nutter tak dokázal pozvednout slávu Savile Row a sám odešel z této ulice v roce 1976. 

  • Se stoupajícím nájmem a s velkou kritikou od Giorgio Armani, že krejčové na Savile Row zaostali za časovým rozvojem, tak počet krejčích na Savile Row klesal na 19 v roce 2006. Původně zde bylo na asi 40 krejčovských atelierů v 50. letech. Pravdou je, že krejčovské řemeslo nadále stoupá a počet krejčovských salónů se zvyšuje od roku 2006, kdy už v roce 2014 je možné napočítat na 44 krejčovských ateliérů na ulici Savile Row a v jejím okolí (díky rozdílu v nájmu). 

  • Tři krejčí Ozwald Boateng, Timothy Everest (učeň Nuttera) a Richard James, se pak stali známými revitalizací zakázkového stylu - bespoke tailoring pro moderní trh - každý z nich se oddělil od formy Savile Row. Odborník na styk s veřejností Alison Hargreaves vytvořil termín „Nové zakázkové hnutí“ "New Bespoke movment", aby společně popsal práci této „nové generace“ krejčích. Zájem dosáhl vrcholu v roce 1997, kdy byly všechny uvedeny na Vanity Fair výstavě. V roce 2020 stále žije bespoke tailoring i zde v Praze a zcela ruční práci na oblecích je možné dosáhnout u krejčovství TINAKLI, jak pro celebrity, profesionální sportovce, reprezentativní hokejisty, tak i pro běžné nosení do práce. Specialitou je svatební kolekce bespoke tailoring.


    Savile Row Bespoke Association - záchrana krejčovského řemesla

  • Někteří krejčí v roce 2005 veřejně vyjádřili obavy, že nárůst komerčního rozvoje v této oblasti Londýna by mohl vést k místní smrti řemesla, protože krejčí, z nichž mnozí tradičně vyrábějí své obleky ve svých prostorách, v suterénních studiích, by mohli být vytlačení, protože ocenění nemovitostí v této oblasti je vysoké. V roce 2004 byla založena asociace Savile Row Bespoke Association, za účelem ochrany a rozvoje zakázkového krejčovství, tak jak je po několik stovek let praktikováno v Savile Row a okolních ulicích.

  • V roce 2016 se Savile Road stala pod patronací zvláštní oblastí politiky v rámci města Westminster. To dává Savile Row zvláštní stav plánování, aby byl zajištěn jeho charakter z minulosti: „Rozvoj v oblasti speciální politiky Savile Row doplní a posílí jeho roli jako mezinárodního centra excelence pro zakázkové krejčovství." 
  • Asociace vznesla námitky proti plánu amerického maloobchodníka Abercrombie & Fitch na otevření obchodu s dětským oblečením na 3 Savile Row, obávala se, že řetězové obchody vstupující na ulici by zvýšily nájemné a měly by za následek úpadek Savile Row, což byl tehdy úspěšný protest v roce 2012. Ale co zmůže malá asiciace proti řetezci obchodů..... V roce 2013 společnosti A&F se mohla nastěhovat a zřídit dětský obchod. A&F v lednu 2015 opět přitahovala kritiku barevného schématu svého obchodu: je hnědá. 

  • Počátkem roku 1946, vzniká na ulici 14 Saville Row dům pro Hardy Amies (fashion house), který měnil několikrát vlastnictví. V roce 2018 společnost podruhé vstoupila do správy a v roce 2019 se pokoušela prodat svá aktiva. Saville Row store pro Hardy Amies byl uzavřen v březnu 2019 a prostor převzal Hackett London v červnu jako jeho vlajkový obchod. 


    Reference pro krejčovké řemeslo ze Savile Row a James Bond

  • jako zákazníci na ulici Savile Row a jejich krejčovství naleznete například prince Charlese, ale byl jim i Winston Churchill, Lord Nelson nebo Napoleon III. Jeden z mnoha referencí je například Ian Lancaster Fleming, který napsal novelu o anglickém neohroženém agentovi 007 známým jako James Bond. Říká se, že i James Bond kupoval sako na Savile Raw, ale v psaných novelách není žádná zmíňka o tom, kde si agent 007 kupoval oblek, ale s největší pravděpodobností to bylo v nedaleké ulici Conduit street u Anthony Sinclaira, přesto je vidět snaha zatraktivnit Savile Raw a bespoke tailoring. Nenechám vás v deziluzi a povím vám to jak to opravdu je. V pozdních padesátých létech, Anthony Sinclair vytvořil ze svých prostor na No.43 Conduit Street klasický, rozebraný tvar, který se stal známým jako Conduit Cut. Sean Connery skvěle přijal pohled v roce 1962 pro první film Jamese Bonda, Dr. No, a nadále nosil obleky Sinclair pro všechny jeho vystoupení jako Bond. Podnik nyní působí na č. 6 Sackville Street.

  • Na ulici Savile Row je několik krejčovství, které je potřeba zmínit. Anderson & Sheppard téměž zbankrotoval, ale díky zlepšenému vedení a omladění vedení si nyní vedou více než dobře. Mimo jiné Anderson & Sheppard ještě nedávno nemělo internet a bylo jednou nohou ve 30. letech a až mladé progresivní vedení vstoupilo do 21. století, což pozvedlo obraty a klientelu hvězd. Zajímavostí je, že nedávno je navštívil Princ Charles, pro kterého 30 let soustavně šili, ale nikdy nenavštívil jejich salon, pouze si nechával krejčí posílat do paláce. 
    Dalším krejčovstvím, které můžeme zmínit je Welsh & Jeffries, které má od prince Charlese potvrzené, že šilo pro důstojníky armády už před 100 lety.
    Jmenuji zde i krejčovství Chester Barrie, které šilo pro Winstona Churchilla nebo pro Steve McQueen. 
    Chcete další krejčovství ze Savile Row? Dobrá je tady Hardy Amies, který v roce 1946 koupil zbombardovaný dům No. 14. V současnosti je známý jako dressmaker pro Queen Elizabeth II už z roku 1950, kdy pro ni udělal spoustu outfitů na cestu do Kanady. Dělal i kostýmy pro film, jako je Kubrikova Space Odyssey. Později svoji firmu prodal Debenhams 1973. 

    Není zde potřebou vyčíst všech asi 46 krejčovsví na ulici Savile Row a jejím okolí. Vám stačí vědět, že pokud chcete bespoke tailoring oblek podle stylu výroby z Londýna, stačí navštívit zakázkové krejčovství TINAKLI v Praze.

     
  • Jak to bylo s názvem TUX, Tuxedo pro obleky v Americe ?

  • V 1860, Henry Poole dělal saka typu "short evening" nebo "smoking jacket" pro prince z Walesu, které měl nosit na neformálních večírcích v Sandringhamu. V roce 1886 navštívil Londýn James Potter z Tuxedo Parku v New Yorku a poté jej princ z Walesu pozval, aby strávil víkend v Sandringham House. Rovněž mu bylo sděleno, že si může nechat vyrobit "smoking jacket" od princového krejčího Henryho Poole & Co.Když se James Potter vrátili do New Yorku, tak pan Potter pyšně nosil svůj nový Smoking jacket v klubu Tuxedo a kolegové brzy začali vyrábět kopie pro sebe, které přijali jako svou neformální uniformu pro klubové „Stag“ večeře. Výsledkem bylo, že se v Americe stal uvedný stylový Smoking jacket na večeře známý jako Tuxedo nebo Tux v americké hovorové mluvě. V Anglii je to spíše Dinner Jacket, který vyjadřuje styl Tuxedo.


  • Opravdu na každý oblek bespoke tailoring je vytvořen nový střih ?

  • Ano je to tak. Po odměření veškerých potřebných rozměrů a mír, přejdu k vytváření střihu na krejčovský papír, tedy počítání, kreslení, vystřihování z papíru a pak následně přenesení na látku a střih látky. No prostě pěkná fuška a ruční práce, kdy se nesmíte spléct. Tento styl tvorby obleku má i svůj anglický název, tzv. bespoke tailoring, což vzniklo ze slova bespeak, tedy přeneseně něco jako "vzít zakázku dle zadání"  respektive individuálně šité mužské oblečení. Termín původně přišel z Londýna z anglické ulice Savile Row, což je ulice ve čtvrti Mayfair, známá jako "Golden Mile of tailoring" , kde je spousta zakázkových krejčovství. Krejčovství TINAKLI splňuje veškeré pravidla bespoke tailoring a tedy jen já odměřuji rozměry, já s vámi komunikuji, já dělám střih, následně šiji. Vyrobený střih nelze použít pro nikoho dalšího, je prostě vyroben na vaše rozměry, proto každá zakázka má individuální jedinečný střih. Sami poznáte zakázkovou výrobu přímo na vás, tedy bespoke tailoring, kdy budete mít na zkouškách přišpendlený a nastehovaný oblek, tedy celý ručně předšitý. 

    Malý náhled do krejčovského atelieru je zde. Vždy jednáte jen se mnou, já odměřuji délky, také já vám budu dělat střih a já vám ušiji celý oblek pro vás. Celá zakázka je stylem bespoke tailoring.



  • Jsem zakázkové krejčovství TINAKLI a tedy ušiji vše co si jen zvolíte. Nemám omezení v zakázce. Přineste si obrázek a já vám podle něj oblek ušiji. Pokud se chcete podívat na některé realizace, navštivte foto galerii pánských obleků zde.
  • Je to snadné, každá postava je jiná a pak kdo má bříško, tak rozhodně nemá padnoucí oblek z obchodu. V zakázkové krejčovství TINAKLi řeším každou postavu a odměřuji opravdu každý potřebný rozměr tak, aby oblek na vás padnul a byl šitý přímo na vás. Můj krejčovský metr má mezi centimetry i milimetrové rozměry a odměřuji opravdu na milimetry, tak aby vše sedělo. Takže znovu zopakuji, já neřeším pouze šířku ramen a délku rukávu, ale šiji oblek na vaši postavu, vaši výšku i tloušťku....... proto je možné si nechat ušit i oblek pro kulturistu, který to rozhodně nemá lehké se sehnáním obleku na něj. I kulturisti a sportovci jsou moji klienti a šiji pro ně obleky. 

  

Můžete se vrátit na www.tinakli.cz

nebo navštivít i můj facebook, kde jsou aktuální projekty a reference ze svatebních šatů a pánských obleků 

 

Teším se na vás,

Martina

Přejít nahoru

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok